Z vinařství přímo k vašim dveřím a při nákupu nad 1490 Kč navíc doprava ZDARMA!

Francie

Vína z Francie

 

ROZLOHA VINIC :

789.000 ha

ROČNÍ PRODUKCE :

49,1 mil. hl

EXPORT VÍNA CELOSVĚTOVĚ :

14,1 mil. hl

S novým nařízením EU ze srpna 2009 vstoupila v platnost i změna označení jakostních stupňů, která byla převzata ze systému chráněných označení všeobecného potravinového práva. Tím se u vína zvýrazní kritérium původu.

Pro užití nových označení platí do roku 2014 přechodné ustanovení. Do té doby lze vína označovat jak starým, tak novým označením, proto obě označení najdete i u nás. Dle toho jsou v následujících odstavcích uvedena tato stará a nová označení:

Vin de Table (VDT) / Vin de France

Stolní víno nebo „víno z Francie“ je víno nejnižšího kvalitativního stupně. Pro tato vína není daná konkrétní lokalita, proto se většinou jedná o vína smíchaná z více regionů. Dle nového označení (Vin de France) mohou tato vína obsahovat více vinných odrůd a/nebo údaj o roku výroby.

Vin de Pays (VDP) / Indication Géographique Protégée (IGP)

Vína této kategorie stojí o stupeň níže než vína AOC/AOP, tzn. právní předpisy pro výrobu jsou méně přísné a vína mohou být zpracována dle nových nařízení i mimo stanovené oblasti. Tato kategorie je u konzumentů oblíbená zejména kvůli uvádění odrůdy na přední etiketě.

Appellation d’Origine Controlée (AOC) / Appellation d’Origine Protegée (AOP)

Nejvyšší stupeň klasifikace u francouzských vín. Vína musí pocházet z určitých oblastí a odpovídat typickým vlastnostem pro tuto oblast. Jsou pro ně stanoveny předpisy týkající se výnosů, vinných odrůd, technik pěstování i zpracování, způsobu sklizně a obsahu alkoholu, také jsou předepsány analýzy a degustace vína.

 

Malé  vysvětlení k etiketám:

Vieilles Vignets: vína ze starých ušlechtilých keřů (známka kvality)

Sur lie: bílá vína, která ležela dlouho na kvasničním kalu

Grand Cru: označení pro extra skvělé a mimořádné viniční polohy ve Francii

Francouzská vína

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení